Kasık Fıtığı Belirtileri

Kasık Fıtığı Nedir ?

Karın içi organların karın duvarındaki doğal açıklıklardan  dışarıya doğru yer değiştirmesine denir.  Bazı hastalarda doğumsal zayıflık, bazılarında ise  karın içi basıncını artıran ağır kaldırma, kabızlık hali, ıkınma, öksürük           ve idrar zorluğu gibi nedenlerden dolayı oluşur. Karın içi duvarında dışarıya doğru bir çıkıntı oluşturan bu organlar genellikle barsaklardır.

Kasık Fıtığı Belirtileri

-       Temel belirti dışa doğru bir çıktıntı şeklindedir. Genellikle bir yumru şeklindedir. Çıkıntı belli bir sure içinde meydana gelir.

-       Bazı fıtıklar ağrılı olurken bazıları ağrısız olur. Ağır kaldırma, öksürük, ıkınma gibi hareketler sonrası fıtık oluşabilir.

Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık fıtığı kendi kendine geçmez, doktor müdahelesi gereklidir. Başlangıçta fıtık küçük bir yumru halinde olabilir fakat bu gittikçe büyüyecekdir.  Öksürük, ıkınma gibi durumlarda karın içi basıncı artar ve bu da küçük halde bulunan fıtığın daha da gelişmesine sebebiyet verir. Kasık fıtığının tedavisi cerrahi yöntemler kullanılarak yapılır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>